koniec snu…

Jeszcze we wrześniu planowałam odwiedzić rodzinne strony Ricka Perry’ego – obstawiałam, że kandydata na prezydenta USA 2012. Dziś sen Ricka Perry’ego o tym by być POTUS (President of the United States) bezpowrotnie (albo przynajmniej na najbliższe cztery lata) kończy się.

Kto więc będzie liczył się w walce o nominację wśród Republikanów? Z ostatnich badań opinii publicznej i wstępnych wyników caucuses* w Iowa wynika, że Rick Santorum, Ron Paul i Mitt Romney. Jeśli miałabym się bawić we wróżkę i zgadywać kto z nich dostanie nominację i stanie w szranki z Barakiem Obamą? Obstawiam, że Romney, mimo że zanosi się na to, że w Iowa nie wygra.

Kto będzie 45. POTUS? Jeśli kolejny raz miałabym się bawić we wróżkę, to obstawiam, że… 44. prezydent USA. Ale, jak przykład Ricka Perry’ego pokazuje, łaska wyborców na pstrym koniu jedzie.

* z premedytacją piszę caucus/caucuses, a nie „prawybory” – pierwsze prawybory odbędą się bowiem w New Hampshire

Aktualizacja:

A jednak Romney był pierwszy w Iowa. Zdobył 24,55% głosów. O 8  (!) głosów mniej zdobył Rick Santorum – 24,54%. W zwycięskiej trójce, zgodnie z przewidywaniami, znalazł się i Ron Paul, zdobywając 21,4% głosów.

Na kolejnych pozycjach uplasowali się: Newt Gingrich – 13,3%, Rick Perry – 10,3%, Michele Bachmann – 5%. Ostatni w Iowa był Jon Hunstman, zdobywając 0,6% głosów.

Michele Bachmann oficjalnie wycofała się z dalszej walki o nominację. Dla niej sen o POTUS2012 już się skończył.

Aktualizacja 2:

Po dokładnym policzeniu głosów, okazało się jednak, że w Iowa wygrał Rick Santorum, wyprzedzając Mitta Romney’a o kilkadziesiąt głosów. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s