Houston, mamy problem?

 

Przenieśmy się do roku 1969. A dokładniej do 20 lipca 1969r. A jeszcze dokładniej – do 20 lipca 1969, godz. 20:17:40. To właśnie wtedy, po raz pierwszy w historii, na Księżycu wylądował człowiek. A dokładniej trzech ludzi. Neil Armstrong, Edwin Aldrin i Michael Collins.

Lądowanie na księżycu – film

załoga Apollo 11 i mission control – zdjęcia

Jako pierwsi informację o tym wiekopomnym wydarzeniu otrzymali pracownicy Centrum Kontroli Lotów w Houston. Kontrola misji nie mogła ukryć swojej radości. Radości nie mogły też ukryć rodziny astronautów, które na bieżąco śledziły przebieg akcji w pomieszczeniu odgrodzonym od kontroli misji jedynie dużą przeszkloną ścianą.

Dziś pomieszczenie, w którym znajdowała się ówczesna Kontrola Misji (Misson Control), nie jest już wykorzystywane podczas misjach kosmicznych. Wygląda jednak dokładnie tak jak np. wtedy  gdy na Księżycu lądował Apollo 11, ale i gdy zrozumiano, że misja Apollo 13 nie uda się… (podmieniony został tylko telefon – dawniej był czarny, obecnie podstawiono czerwony:) Dokładnie tak jak w 1969r. wygląda też pomieszczenie, w którym rodziny czy zaproszeni dziennikarze obserwowali przebieg lotu i wydarzeń w Kontroli Misji. Dziś są to miejsca, na których wykładu o lotach amerykańskich załóg w przestrzeń kosmiczną, mogą wysłuchać zwiedzający Centrum NASA. Trzeba przyznać, że to niesamowite uczucie, gdy człowiek się dowiaduje jak ważne wydarzenia dokładnie w tych pomieszczeniach miały miejsce.

Zarówno pomieszczenia Kontroli Misji, jak i miejsca dla obserwatorów wpisane są na listę amerykańskiego dziedzictwa narodowego (w związku z tym nie można tam wprowadzać żadnych zmian, przebudowywać itd.). Jak mówi Gene Kranz, kierownik lotów, najważniejsza osoba w pomieszczeniach mission control m.in. w trakcie lotów Apollo 11 i Apollo 13: „to miejsce było oknem na kosmos. To astronauci tam, ale i my tutaj, zabraliśmy Amerykanów w przestrzeń kosmiczną. To dzięki nam, spełniło się marzenie ludzkości.”

W załączeniu kilka zdjęć z Centrum Lotów Kosmicznych im. Lyndona B. Johnsona w Houston. Zobaczycie tam m.in. pomieszczenia misson control, space vehicle mockup facility (przestrzeń, na której znajdują się modele wahadłowców, przeznaczone przede wszystkim do ćwiczeń dla astronautów) oraz rakietę Saturn 5 – jedną z trzech zachowanych rakiet wykorzystywanych w programach Apollo w latach 60-tych i na początku 70-tych.

start rakiety Saturn 5 – film

W Centrum Lotów Kosmicznych nadal znajduje się Centrum Kontroli Misji NASA – koordynujące i monitorujące wszystkie załogowe loty kosmiczne USA oraz prowadzi się treningi astronautów. Turyści mogą zobaczyć niewielką część tego olbrzymiego kompleksu. Mimo to, laicy (jak ja:) dużo tu się dowiedzą. Poza tym jest to miejsce, w którym uśmiech nie schodzi z twarzy. I myślę też, że w takim miejscu stanowczo można być dumnym z tego, co osiągnął Człowiek.

 

Reklamy

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s